به گزارش بنکر (Banker)،اما درباره تامین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی طبق اعلام بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور تامین شده است به همبن دلیل بانک‌ها زین پس مجاز به ارائه ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار در شعب داخل شهر با اخذ مدارک شده‌اند.نرخ دلار در ساعات اولیه روز گذشته از مرز ۱۳ هزار تومان عبور کرد و به ۱۳ هزار وصدوپنجاه هزار تومان رسید، همچنین نرخ هر یورو با ورود به کانال ۱۵ هزار تومان با نرخ ۱۵ هزارو دویست تومان معامله می‌شود. به گزارش ایلنا، در چند روز اخیر نرخ انواع ارز در بازار آزاد روند افزایشی به خود گرفته به‌طوری که سرعت این تحولات و تغییرات با سرعت بیشتری نسبت به گذشته صورت می‌گیرد. به طوری‌که در ۲۴ ساعت اخیر نرخ دلار و یورو در این بازار تقریبا هزار تومان افزایش داشته است. این فضا از سویی باعث تشدید فعالیت دلالان و محدودیت خریدوفروش توسط صرافی‌ها شده است. برخی از صرافان یا نبود دلار و یورو را اعلام می‌کنند یا به صورت محدود اقدام به فروش می‌کنند. از همین روی نرخ دلار در ساعات اولیه امروز با عبور از مرز ۱۳ هزار تومان به ۱۳ هزار وصدوپنجاه هزار تومان رسیده است، همچنین نرخ هر یورو نیز با ورود به کانال ۱۵ هزار تومان با نرخ ۱۵ هزارو دویست تومان معامله می‌شود. تصمیم‌های دولت مبنی بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و ضروری و تامین اعتبار باقی کالاها با ارز بازار ثانویه آثار و تبعات بالایی داشت که در بسیاری از موارد قابل مشاهده بود تا جایی که بسته حمایت از تولید تهیه شده و به سازمان برنامه ارسال شد تا در این بخش به بررسی تاثیر آن بپردازند. شریعتمداری، وزیر صنعت معدن تجارت نیز روز دوشنبه ۱۲ شهریور در این باره گفته بود: بخشنامه­های جدید در راستای اصلاح بخشنامه­ها است و آثار و نتایج هر تصمیم گیری در مورد نرخ ارز یا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی ممکن است آثار و تبعاتی داشته باشد، پس نمی‌توان در این مورد بدون کار کارشناسی تصمیم بگیریم.

تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی
از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم کشور تامین شده اس.طبق اعلام بانک مرکزی: بنا بر سیاست­های جدید ارزی، تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری بر مبنای نرخ ارز مصوب دولت به صورت معمول در حال انجام است و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم کشور تامین شده است. همچنین عملکرد بازار ثانویه با ورود ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و سایر کالاهای صادراتی از ابتدای سال تاکنون بیش از سه میلیارد یورو بوده است. ارز تامین شده در این بازار برای واردات مواد اولیه، ماشین‌آلات و سایر کالاهای مورد نیاز کشور توسط واردکنندگان بر مبنای مکانیزم بازار با نرخ توافقی خرید و فروش شده است. در خصوص بازار ثانویه سیاست بانک مرکزی بر آن است که صادرکنندگان با توجه به مکانیزم بازار، ارز خود را عرضه کرده و واردکنندگان و تولیدکنندگان نیز برای تامین ماشین‌آلات، مواد اولیه و سایر کالاهای مورد نیاز خود در این بازار ارز مورد نیاز را تامین کنند. بر این اساس، از زمان اجرای سیاست جدید ارزی دولت در مورخ۱۶/۵/۱۳۹۷ قریب به یک میلیارد یورو در بازار ثانویه برای ورود کالاهای با نرخ متوسط ۹ هزار تومان به ازا هر یورو معامله شده است.

ارز مسافرتی و دانشجویی در بانک‌ها عرضه می‌شود
به تمام بانک­ها و صرافی­ها اجازه داده شد تا تمهیدات لازم برای تامین اسکناس معمول کنند؛ لذا انتظار می‌رود به تدریج اسکناس لازم برای تامین نیاز واقعی مردم توسط بانک­ها و صرافی­ها تامین شود. بانک­ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌ شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته اقدام کنند. به گزارش مهر، بانک مرکزی پیرو بند(۱) بخشنامه شماره ۱۷۱۹۶۸‏‏‏/۹۷ مورخ ۲۰‏‏‏/۵‏‏‏/۱۳۹۷ در مورد خرید و فروش ارز به نرخ بازار، طی بخشنامه شماره ۲۰۱۰۶۸ مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، بانک­ها را مجاز به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی اعلام کرد. بر این اساس بانک­ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر ج. ا.ا، بلیت مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصدـ‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند. همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود. به نوشته آرمان،طبق مفاد این بخشنامه بانک­های عامل مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبته شامل تاییدیه وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب مورد، صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی ایران در کشور محل تحصیل تایید شده باشد، اقدام کنند.

منبع خبر: http://banker.ir/news/232574/دلالان-کماکان-گردانندگان-اصلی-بازار