به گزارش بنکر (Banker)،دیروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید درمیانه روز از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هم گذشت و در بازار ارز هم دلار پا را از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان فراترگذاشت. البته در ادامه روز اندکی از رشد قیمت‌ها کاسته شد و دوباره سکه را در کانال قیمتی ۴٫۵ میلیون تومانی قرار داد.
حال مهم‌ترین پرسش این است که چرا دوباره قیمت‌ها در این دو بازار سیر صعودی به خود گرفته است؟
این درحالی است که بسیاری از محدودیت‌ها و عواملی که در سیاست قبلی ارزی دولت زمینه‌های رشد قیمت‌ها را فراهم کرده بود دیگر وجود ندارد. اما کارشناسان باردیگر متهم اصلی این رشد قیمت را نقدینگی می‌دانند که طبق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی به ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان نزدیک شده است. به گفته صاحبنظران بخشی از نقدینگی مسیر خود را به سمت بازار ارز و طلا تغییر داده و باعث رشد قیمت‌ها شده است.
دراین زمینه محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌و‌گو با «ایران» درپاسخ به این سؤال که دلیل بازگشت قیمت سکه به کانال ۴٫۶ میلیون تومان چیست؟ گفت: دلیل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار طلا و سکه رشد نرخ ارز است که روز گذشته دلار را به بالای ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رساند.
به‌گفته وی ارز همواره به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه تعیین نرخ طلا تأثیرمستقیمی بر این بازار دارد. درحالی که روز شنبه قیمت دلار در حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشت دیروز با یک جهش به بیش از ۱۲ هزار تومان رسید و همین جهش یکی از عوامل رشد قیمت سکه بود. برهمین اساس از روز شنبه تا دیروز نرخ سکه حدود ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
وی در ادامه درخصوص دلایل رشد نرخ ارز طی روزهای اخیر افزود: بخشی از دلایل رشد نرخ ارز به مسائل سیاسی داخلی برمی‌گردد اما بخش مهمتر آن به ورود نقدینگی و تقاضای جدید به این بازارها مربوط می‌شود.
کشتی آرای تأکید کرد: در روزهای اخیر بخشی از نقدینگی موجود در کشور به سمت بازارهای ارز و طلا هدایت شده است. درواقع برخی از سرمایه‌گذاران و کسانی که به‌دنبال کسب سود هستند، به‌دلیل بازدهی بالای ارز و طلا به سمت این بازارها تغییر جهت داده‌اند.
وی توضیح داد: برای مثال پس از تعیین شرایط محدود‌کننده برای خرید خودرو و این موضوع که به هر کد ملی تنها یک خودرو فروخته می‌شود و خریداران حق فروش خودرو تا یکسال را ندارند باعث شد تا افرادی که سرمایه خود را به بازار خودرو برده بودند از این بازار خارج شده و به بازار ارز و طلا مهاجرت کنند.
عضو اتحادیه طلا و جواهر اضافه کرد: علاوه براین هر گاه که قیمت‌ها در بازار ارز و طلا افزایش می‌یابد نوعی تقاضای هیجانی و کاذب میان مردم ایجاد می‌شود و برخی برای اینکه از غافله عقب نمانند به خرید ارز و طلا اقدام می‌کنند.
به نوشته ایران ،دیروز با شکل‌گیری روند افزایشی قیمت‌ها در بازار ارز و طلا، پوند و یورو به ترتیب از میانه کانال ۱۵ و ۱۴ هزار تومان عبور کرد و دلار نیز در حدود قیمتی ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شد. در بازار طلا و سکه نیزهر گرم طلای ۱۸عیار از ۳۴۵ هزار تومان گذشت و سکه تمام نیز در کانال ۴٫۵ میلیون تومان قرار داشت.

منبع خبر: http://banker.ir/news/232538/دلایل-رشد-قیمت‌-در-بازار-دلار-و-سکه