سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: توتال احساس کرد که ماندن در فاز ۱۱ پارس جنوبی سبب ضرر و زیان سنگین این شرکت می شود بنابراین قرارداد را ترک کرد، البته شرکت هایی همانند زیمنس، اِنی، شل و رنو نیز یکی پس از دیگری ایران را ترک کردند.

ایران هیچ تعهدی به صورت بانکی، دولتی و خصوصی به شرکت توتال نداده است

وی درباره اینکه آیا ضمانت های لازم برای خروج توتال از ایران دریافت شده است یا خیر، ادامه داد:یکی از بندهای قرارداد ایران و توتال این بود که اگر توتال قرارداد را ترک کند CNPC جایگزین این شرکت شود که درواقع این نوعی ضمانت‌نامه اجرایی بود.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: ایران هیچ تعهدی به‌صورت بانکی، دولتی و خصوصی به شرکت توتال نداده است که این شرکت اظهار کند که این میزان در پارس جنوبی هزینه و تجهیزات وارد کرده و خواستار بازگردانده شدن آن شود.

تعهدی برای بازگشت تجهیزات توتال وجود ندارد

 سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تمام هزینه‌ها و تجهیزات توتال در ایران باقی می‌ماند و تعهدی برای بازگشت آن وجود ندارد.

بر اساس گزارش خانه ملت،  وزیر نفت هفته گذشته اعلام کرد که شرکت فرانسوی توتال به‌صورت رسمی ایران را ترک کرده است و در حال حاضر فرآیند جایگزینی شرکت بعدی در حال انجام است.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/179304/تجهیزات-توتال-در-ایران-می‌ماند