خبرگزاری راشاتودی، نوشت: «هیکومس» وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرده اروپا کار روی راه‌‌اندازی سیستم انتقال پول مستقل از روش فعلی سوئیفت را آغاز کرده است.

مَس که روز گذشته در کنفرانس سالانه سفرا در برلین صحبت می‌کرد، گفت: اگر چه این کار آسان نیست اما ما کار روی آن را آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما روی پیشنهادها مطالعه می‌کنیم که کانال سیستم پرداخت کاملاً مستقل از سوئیفت را راه‌اندازی کنیم همچنین به دنبال ایجاد صندوق پول اروپایی هستیم.

مَس همچنین اعلام کرد که در نظر دارد یک سیاست خارجه جدیدی را در مقابل آمریکا اتخاذ کند.

*صندوق پول اروپایی به جای صندوق بین‌المللی پول

هفته گذشته هم مَس اعلام کرد که اروپاییان راه‌‌اندازی کانال پرداخت مستقل از آمریکا را باید تسریع ببخشند و همچنین صندوق پولی اروپایی را راه‌اندازی کنند.

دلیل راه‌ اندازی یک سیستم انتقال پول مستقل از سوئیفت به عقب‌نشینی آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید مربوط می‌شود چرا که آلمان تلاش می‌کند تا با پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران با پنج کشور دیگر  پایبند باشد.

اما در دیگر سو اتحادیه اروپا تحت فشار آمریکا است تا به نوعی بتواند شرکت‌های خودشان را از تحریم‌های آمریکا محفوظ نگه دارند.

*راه‌اندازی سیستم جدید انتقال پول در روسیه

در دیگر سو کشور روسیه هم تلاش می‌کند تا سیستم پرداخت مالی جدیدی را راه‌اندازی کند. در ماه می رئیس بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که این کشور یک سیستم ملی برای انتقال پول ایجاد کرده که می‌تواند خدمات مستقل از سوئیفت ارائه دهد.

 بر اساس گزارش فارس، ظاهراً این اقدام به خاطر جریمه‌ها و تحریم‌های بی‌پایان ضدروسی آمریکا انجام می‌شود که از سال ۲۰۱۴ به دلایل مختلف نظیر دخالت در انتخابات ‌آمریکا، دخالت نظامی در اوکراین و جداسازی جزیره کریمه و پیوستن به خاک روسیه انجام می‌شود.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/179312/سیستم-انتقال-پول-جایگزین-سوییفت-راه‌اندازی-می‌شود